Felületkezelés


Az egyedi partneri igények kielégítése érdekében 2019-ben átadásra került az automatizált felületkezelő üzemünk, amely elsősorban az általunk gyártott pneumatikai és optikai termékeink megfelelő minőségű felületkezeléséről gondoskodik. Emellett vállalunk kisebb és nagyobb szériás alumínium termékek felületkezelését is a következő technológiákkal.

  • Natúr eloxálás (5-15 µm)
  • Szerves fekete (5-15 µm)
  • Elektrolitikus fekete (10-20 µm)
  • Matt fekete (Optikai fekete) (10-20 µm)
  • Kemény elox (20-80µm)
  • Kromátozás

 

Az eloxálást más néven anodizálásnak is hívják, ami egy olyan elektro-kémiai folyamat, amely során egy kemény, kopásálló és korrózióálló alumínium-oxid réteg alakul ki a munkadarab felületén.

A technológiai sor 26 db kádból és 38 db pozícióból áll, melyek kiszolgálását 2 db automata kocsi látja el. Egy PLC rendszer vezérli a kocsik mozgatását, az elszívást és a 9 db fűtött kád és 4 db hűtött kád hőmérséklet szabályzását.

A kádak hasznos befogadó képessége:

Magasság: 800mm

Szélesség: 500mm

Hosszúság: 1300mm

Zsírtalanítás és oxidmentesítés:

A megfelelő minőség elérése érdekében fontos, hogy szennyeződésektől, zsírtól és felületi oxidációtól mentes legyen a munkadarab . Ennek érdekében 60°C-os zsírtalanító fürdőbe kerül minden termék.  Ezt követi egy lúgos szatináló, majd egy fehérítő fürdő, amelyek a termék oxidmentesítéséért és a pórusok megnyitásáért felelősek.

Mattítás:

Amennyiben matt fekete felületet elérése a cél, a munkadarabokat egy előre meghatározott ideig tartó, nagy pontossággal beállított összetételű, speciális savas mattító fürdőben kell előkezelni.

Eloxálás:

Üzemünkben egyszerre 4 db kádban tudunk eloxálni, melyből három a natúr eloxálást, egy pedig a kemény eloxálást látja el. A kádakban a réteg képződés egyenáram hatására jön létre. A kádban lévő katódlemezekre negatív, míg a sínre pozitív töltést adunk. A reakció során alumínium oxid rakódik az alkatrészek felületére. A rétegvastagság eegyaránt függ az elektrolízis idejétől, az áramerősségtől és az anyagminőségtől.  Az egyenletes réteg elérése érdekében a kádakban a folyadékokat folyamatosan keringtetjük és hűtjük. 

Öblítés:

A folyamatainkban kiemelten fontos szerepe van a rendszeres, és alapos öblítésnek, ezért minden vegyszeres kád után egy merítő öblítés, majd egy szórófejes öblítés következik, majd ezt követően kerülnek a következő pozícióba az alkatrészek.

Színezés:

Amennyiben színes felület elérése a cél, azt kétféleképpen érhetjük el:

  • a már leeloxált alkatrészt szerves festékbe merítjük, ahol a festék beleépül az eloxált felület pórusaiba,
  • illetve rendelkezésre áll az úgynevezett elektrolitikus színezésre is, amelynél nincs szükség festékanyagra. Ezen speciális folyamat során az elektrolitikus színező kádban a rétegképződés közben érhető el színes felület, a barnától egészen a feketéig.

Pórustömítés:

Ahhoz, hogy tartós és ellenálló felületet kapjunk elengedhetetlen a pórustömítés. Ennek érdekében először egy vegyszeres hideg, majd egy meleg pórustömítő fürdőbe kerülnek az alkatrészek.

Szárítás:

A technológia sor utolsó lépése az alkatrészek szárítása, amely egy 80°C-os elektromos szárítókádban történik.

Szerszámozás

Minden felületkezelés egyik legfontosabb eleme a megfelelő szerszámozás. Üzemünkben a szerszámok két anyagból készülnek, titánból és alumíniumból. A speciális szerszámok tervezését és készítését egyaránt a saját szakembereink végzik. Könnyű alakíthatóságuk miatt a szerszámok a legtöbb esetben pneumatikus prések használatával nyerik el a megfelelő alakjukat. A titán szerszámainkat hegesztéssel, míg az alumínium szerszámokat zömítéssel, vagy az általunk gyártott alumínium csavarokkal állítjuk össze. Az országban azon kevés cég közé tartozunk, ahol egyaránt hegesztenek titánt TIG(AWI) és MIG (CO) technológiával.

Szennyvízkezelés

A technológiai sor által termelt szennyezett vizet egy modern automata szennyvízkezelő sor semlegesíti és tisztítja. A szennyeződéseket és az oldott alumíniumot, galvániszap formájában ülepítjük és préseljük ki a már megfelelő pH értékre beállított szennyvízből. Az üledéktől mentes vizet kavicsszűrökön átszűrjük, amivel tiszta, pH 7-9 érték közötti vizet kapunk végeredményül.

Galéria